Buhl & Bønsøe A/S
  • Download
  • Login
    Ja tak, opret mig som kunde med login til webshoppen
    Glemt kodeord?
  • Indkøbskurv
    Kurven er tom
Testo
Testo
Buhl & Bønsøe A/S
  • Login
  • Produkter
    Måleinstrumenter og måleapparater Varekatalog Brancher Kurser Nye produkter
  • Kalibrering, mapping & validering
  • Service og support
    Service Support Software Tips & Tricks
  • Kurser
  • Nyheder
  • Information
    Brug af Cookies Bæredygtighed og Miljø Cases Code of Conduct Job Konkurrenceregler Kontakt Leverandører Persondatapolitik PR Referencer Salgs- og leveringsbetingelser Vidensbrev Vores værdier
  • Vidensblog
45 95 04 10
  • GRATIS FRAGT v. køb over 350 kr.
  • EKSPERTRÅDGIVNING
  • DANAK Akkrediteret KALIBRERING
  • ELITE SMILEY
  • DAG-TIL-DAG LEVERING
  • Få godt måleudstyr og ekspertrådgivning | Buhl & Bønsøe
  • Info
  • Måleinstrumenter til facility management

Måleinstrumenter til facility management

facility manamenet

Hvad er facility management? 

Facility management er på mange måder et bredt begreb. Det kan dreje sig om alt fra rengøring til vedligehold af bygninger og de øvrige rammer for din virksomhed. Men alt i alt kan facility management i sin enkelthed koges ned til noget ret enkelt: Facility management, også kaldet FM, er en outsourcing af kontor- og serviceopgaver til en ekstern leverandør. 

Det betyder altså, at du, dine medarbejdere og den samlede organisation kan holde fokus på kerneforretningen og drift ved at lade andre udføre det praktiske vedrørende vedligehold af kontormiljøet - om det gælder rengøring eller mere tekniske opgaver. På den måde får I et sikkert og effektivt arbejdsmiljø uden at skulle bruge ressourcer på at finde de rigtige løsninger for vedligehold og andre opgaver tilknyttet netop jeres faciliteter.

Der er altså mange fordele for både medarbejdere og kerneforretningen ved at vælge facility management. Når du vælger FMS fra en ekstern partner, får I desuden opgaverne løftet af en professionel med speciale inden for det område, du har brug for serviceydelser på. Du og din organisation kan naturligvis også selv varetage opgaven, hvis I anskaffer jer de rette måleinstrumenter. Dem kan I finde her hos os. 

Find masser af udstyr til facility management

Hos Buhl & Bønsøe finder du alt, hvad du skal bruge til de serviceydelser, der knytter sig til facility management. Facility management kan nemlig dække meget; driftsomkostninger, energiforbrug og brugerkomfort i kombination med ansvar for at øge effektiviteten af systemer og processer. Der er med andre ord stor fleksibilitet i, hvad du skal styre som facility manager. 

Med 40 års erfaring inden for branchen ved vi, at du som facility manager har en lang række ting at holde øje med; derfor tilbyder vi naturligvis en række måleinstrumenter, der gør det lettere for dig at holde fokus på og levere de nødvendige services. 

Ønsker du imidlertid at klare drift af FMS-opgaverne internt i din virksomhed uden brug af leverandører, kan dette også sagtens lade sig gøre. Hos Buhl & Bønsøe tilbyder vi nemlig ikke kun FM-udstyr, vi udbyder også kurser i, hvordan du og din virksomhed selv kan tage jer af jeres rammer gennem facility management. På den måde får I både udstyr og vejledning samme sted. Blandt vores måleinstrumenter er: 

  • Multiinstrumenter
  • Lysmålere
  • Lydmålere
  • Testo smart probes - app betjente følere
  • Termografikameraer
  • Endoskoper
  • Elektriske måleinstrumenter
  • Dataloggere
  • Køleinstrumenter

Sådan vælger du det rigtige måleudstyr

Med den passende måleteknologi til alle tekniske opgaver, samt skræddersyet service og support, har du altså alt, hvad du har brug for. Hos Buhl & Bønsøe får du nemlig præcisionsmålingsteknologi og en omfattende service – fra én og samme udbyder. 

Når du skal vælge det rette måleudstyr, kan det være en god idé at tage dine leverandører med på råd. Sådan får du nemlig en stærk sparringspartner, der kan gøre FM-opgaverne lettere for dig. Buhl & Bønsøe er din kompetente partner til alle tekniske opgaver. Vi forhandler et bredt udvalg af måleinstrumenter til facility management fra tyske Testo. Hos os får du altså alt, hvad du har brug for. Vi giver dig for eksempel: 

  • Præcise og professionelle multiinstrumenter til standardmålinger
  • Robust og holdbar teknologi
  • Tidsbesparende digital dokumentation
  • Alt fra én leverandør: Rådgivning, service, kalibrering, validering og træning

Vi har på den måde løsninger for både FM-manageren og dig, der er på udkig efter et nyt Facility Monitoring System (FMS) til selv at varetage drift af FM-opgaven i din organisation. Vi gør alt, hvad vi kan, for at give vores kunder den rette hjælp og klæde dem bedst muligt på. Kontakt os, hvis du har spørgsmål eller vil vide mere om, hvad vi kan gøre for dig.

Populære produkter

testo 440 Flow kombisæt 1 med Bluetooth (0563 4406)

testo 440 Flow kombisæt 1 med Bluetooth
DKK 7.525,00
/ stk ekskl. moms
Pris inkl. moms DKK 9.406,25
Smart probes VAC sæt m/T405i, T410i T605i og T805I (0563 0003 10)

Smart probes VAC sæt m/T405i, T410i T605i og T805I
DKK 2.790,00
/ stk ekskl. moms
Pris inkl. moms DKK 3.487,50
Testo 160 IAQ datalogger m intern sensor (0572 2014)

Testo 160 IAQ datalogger m intern sensor
DKK 4.595,00
/ stk ekskl. moms
Pris inkl. moms DKK 5.743,75
Testo 883 Termografikamera (0560 8830)

Testo 883 Termografikamera
DKK 29.985,00
/ stk ekskl. moms
Pris inkl. moms DKK 37.481,25

Kontrollér effektivitet og komfort i bygninger med måleinstrumenter fra Testo

LUFTKVALITET OG KOMFORT


Luftkvalitet og komfortniveau

ventilationssystemer


Ventilationssystemer

varmesystemer


Varmesystemer

elektriske installationer


Elektriske installationer

kølesystemer


Kølesystemer

termografi


Termografi

Facility management brochure (9 sider)

Brochure facility management

Download

Facility management katalog (33 sider)

Brochure facility management

Download

Tips og tricks til måling af luft og volumen flow

tip og tricks

Download

HURTIG LEVERING

Dag-til-dag levering

FRI FRAGT

Ved køb over 350 DKK ekskl. moms - gælder kun webordre

ELITE SMILEY

På seneste kontrolrapport

DANAK AKKREDITERET

kalibrering af måleudstyr

linje

Buhl & Bønsøe

Salgs- og leveringsbetingelser
Persondatapolitik
Brug af cookies
Job
Kontakt

Information

Kurser
PR
Cases
Service
Support
Software
Bæredygtighed og miljø 
Code of Conduct 

Inspiration

Vidensblog
Nyheder
Nye produkter

Vidensbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og modtag relevante tilbud og nyheder.

tilmeld

Følg os

facebooklinkedinyoutube 

linje

Hassellunden 11A, 2765 Smørum  |  info@buhl-bonsoe.dk  |  + 45 45 95 04 10betalingskort